Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 15 do 19 h a hodinu před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Lékařem proti své vůli / Divadlo Alfa, Plzeň

Molière

Divadlo Alfa, Plzeň 60 minut bez pauzy Velký sál

Lékařem proti své vůli / Divadlo Alfa, Plzeň

Překlad Hanuš Jelínek   Scénář Anna Vášová   Režie Tomáš Dvořák   Výprava Ivan Nesveda   Dramaturgie Pavel Vašíček, Petra Kosová   Hudba Vratislav Šrámek   Texty písní Anna Vášová

Klasika, jež dokáže rozesmát i po 350 letech aneb i falešný lékař dokáže diagnostikovat skutečnou lásku.

„Lékařem proti své vůli“ se v této poněkud bláznivé komedii (inspirované komedií dell´arte) omylem stává drvoštěp Sganarelle (postava, která vystupuje ve více Molièrových hrách a již autor sám rád hrával). Své „zázračné“ schopnosti je nucen prezentovat v domě boháče Geronta, který doufá, že konečně vyléčí jeho „oněmělou“ dceru Lucindu, jež se tímto způsobem pokouší řešit svůj problém s nechtěnými vdavkami (sňatek pro peníze bez lásky je dalším tématem hry). Po sérii nedorozumění, převleků a zmatků, během nichž Sganarell málem skončí na šibenici, nakonec vše dobře dopadne!

Jedna z méně známých her klasika francouzské i světové komedie Jeana Baptista Poquelina (1622 – 1673), syna dvorního čalouníka, vystudovaného právníka, poté kočovného herce, režiséra a dramatika. Aby coby komediant neohrozil pověst rodiny, začal v 21 letech používat pseudonym Molière, jméno, které dodnes znají lidé po celém světě. Po 13 letech hraní na venkově získal si přízeň královského dvora a jeho soubor se stal dvorní divadelní společností. Molièrovy satirické komedie však přesto otevřeně kritizovaly mravy své doby, a byly často (spolu se svým autorem) ze strany úřadu a církve napadány a sankcionovány. Typické postavy, které autor stvořil (Tartuffe, Alcest, Harpagon, Argan ad.) se však staly archetypy horších lidských vlastností, jejichž nadčasový, všelidský rozměr inspiruje a baví i po více než třech stoletích. K jeho nejvýznamnějším dílům patří dodnes hrané tituly Tartuffe, Don Juan, Misantrop, Lakomec, Měšťák šlechticem a Zdravý a nemocný. Při čtvrté repríze posledně jmenované hry Molière, představitel hlavní role Argana, na jevišti zemřel.

Zdravý nemocný byl zároveň vyvrcholením jedné linie Molièrovy tvorby, v níž tvrdě vystupoval proti šarlatánským a vydřidušským lékařům a mastičkářům právě tak jako proti hypochondrům. Jednou z těchto her je i Lékařem proti své vůli (1666), díky níž máme zachovánu syntézu dvou průpravných komedií Otýpkář a Lékařem z donucení, jež se nezachovaly.

Molièrův text pod názvem Bezděčný lékař v překladu M. J. Sychry vyšel už v r. 1825 v Hradci Králové. Z českých činoherních inscenací vzpomeňme alespoň té, kterou  r. 1922 ve vinohradském divadle režíroval Karel Čapek ve výpravě bratra Josefa a s Ferencem Futuristou v roli Sganarella. Z loutkových inscenací připomeňme inscenaci studijní scény loutkářské katedry DAMU z r. 1957, v níž se jako inscenátor a výtvarník poprvé představil posluchač III. ročníku (a dnes světoznámý filmař) Jan Švankmajer.

zobrazit více

Ceny vstupenek

Aktuální počet repríz 1 Vhodné Pro děti od 12 let a dospělé Sdílet

Ceny vstupenek

Festivalové vstupné 100 Kč